Strona Główna BIP Strona Główna
Rys historyczny
 

 

 

Rys historyczny Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku.


Tradycje administracji wojskowej w Nisku sięgają 1944 roku kiedy podjęto decyzję o utworzeniu Rejonowej Komendy Uzupełnień Tarnobrzeg z siedzibą w Nisku. Wobec utrzymania się linii frontu nad Wisłę, na siedzibę komendy wyznaczono budynek Towarzystwa Sportowego “Sokół” w Nisku a zasięg administracyjny komendy objął powiaty Nisko i Kolbuszowa. Powiat tarnobrzeski pozostawał w strefie przyfrontowej. Pierwszym wyznaczonym komendantem został ppor. Kazimierz TWORESZCZUK.

Rozporządzeniem z dnia 16 sierpnia 1948 roku Ministra Obrony Narodowej zasięg komendy został zmniejszony o powiat kolbuszowski a włączono tarnobrzeski. W okresie 1955- 1958 przeniesiono komendę na nowe miejsce dyslokacji oraz zmieniono nazwę na Wojskową Komendę Rejonową Stalowa Wola. W roku 1959 ponownie komenda wróciła do Niska na ul. Sandomierską jako Wojskowa Komenda Rejonowa Nisko.

Na przełomie lutego/kwietnia 1965 roku przemianowano na Powiatowy Sztab Wojskowy w Nisku, którego szefem wyznaczono płk dypl. Jana KORGĘ. W 1967 roku na jego bazie utworzono Powiatowy Sztab Wojskowy w Tarnobrzegu (Szef ppłk Marian GOL1ŃSK1) oraz przeniesiono siedzibę na ulicę Kościuszki 2. W związku z redukcję części sztabów powiatowych od 1 stycznia 1972 roku Powiatowy Sztab Wojskowy w Nisku objął w administrowanie wojskowe powiat leżajski.

Wraz z nową reformą administracyjną kraju, utworzono w dniu 1 sierpnia 1975 roku Wojskową Komendę Uzupełnień w Nisku, podległą Wojewódzkiemu Sztabowi Wojskowemu w Tarnobrzegu, obejmując obszar 2714 km kwadratowych o łącznej liczbie 242 340 mieszkańców w ramach utworzonego województwa tarnobrzeskiego z powiatów: Janów Lubelski, Nisko i Stalowa Wola w podziale administracyjnym: 1 miasto, 4 urzędy miejsko-gminne oraz 17 gminnych.

Po kolejnej reformie administracyjnej z roku 1999 od dnia 28 grudnia 1998 roku Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nisku weszła w podporządkowanie Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie i rozpoczęła administrowanie wojskowe na terenie powiatów: Nisko, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Miasto Tarnobrzeg.

Od 1 lipca 2002 roku włączono do obszaru działania komendy powiat Leżajski.

               W wyniku restrukturyzacji Terenowych Organów Administracji Wojskowej od stycznia 2011 roku Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 04.03.2010r. istnieje 86 Wojskowych Komend Uzupełnień  w nowych uwarunkowaniach etatowo-kadrowych.

Wojskowi Komendanci Uzupełnień w Nisku:

17.07.1975 – 27.09.1982                               - ppłk Józef NIEZGODA

27.09.1982 – 04.10.1988                               - ppłk Edward DROŻEWSKI

04.10.1988 – 26.01.1989                               - p.o. ppłk Jan LIBER

27.01.1989 – 10.02.1990                               - ppłk Franciszek SENCZYSZYN

10.02.1990 – 22.04.1994                               - płk dypl. Zdzisław FRASZCZYK

22.04.1994 – 04.08.1994                               - p.o. mjr mgr inż. Henryk KOBYLARZ

04.08.1994 – 20.06.1996                               - ppłk dypl. Henryk KOZYRA

20.06.1996 – 16.05.1999                               - ppłk dypl. Henryk PAWŁOŚ

17.05.1999 – 06.10.1999                               - p.o. mjr mgr inż. Henryk KOBYLARZ

06.10.1999 – 31.10.2007                               - ppłk mgr inż. Krzysztof LEŚNIAK

01.11.2007 – 30.06.2013                               - ppłk mgr Krzysztof HOCEK

01.07.2013 - 01.09.2013                               - p.o. mjr mgr Zygmunt BAR

02.09.2013 -                                                     - ppłk mgr inż. Leszek STĘPIEŃ

 

Źródło: Monografia Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie, Informacje Własne.